A jegybank sikeresen eltüntetett 6 ezermilliárd forint fölös pénzt
A több mint 9 ezermilliárd forint fölös likviditásból csak 3 ezermilliárd maradt a jegybank egyhetes betétjében.
A több mint 9 ezermilliárd forint fölös likviditásból csak 3 ezermilliárd maradt a jegybank egyhetes betétjében.
A normál ügymenetnek megfelelően a jegybank igazgatótanácsa hozzáigazította az egyhetes betéti tender kamatát a megemelt alapkamathoz.
Meghirdette az MNB az egyhetes betéti tendert, és úgy döntöttek, nem lesz rendkívüli kamatemelés.
Immár komoly inflációs kockázatként kezeli a jegybank a „devizapiaci folyamatokat” (vagyis a forintárfolyam beszakadását), amik ellen határozottan fellép. A jegybanki politikát támogatná, ha a központi költségvetés egyensúlyban lenne. A választási osztogatással megborított büdzsét a kormány épp most igyekszik megszorításokkal helyrebillenteni.
A Monetáris Tanács soron kívül felzárkóztatta az alapkamatot az egyhetes betét 9,75 százalékos szintjéhez – annak 2 százalékpontos soron kívüli emelésére a forintárfolyam beszakadása miatt volt szükség.
Éves átlagban akár 12,6 százalék lehet idén az infláció, és csak lassan mérséklődik, 2023 végére csökkenhet 4 százalékra. A jegybank legalább őszig folytatja a kamatemeléseket. Az irányadó ráta elsősorban ismét az alapkamat lesz, ami jelenleg 7,75 százalék.
A megszokott menetrenden kívül és váratlanul nagy mértékben emelt a jegybank az irányadó rátán. A forint a hírre 395 alá erősödött az euróval szemben.
A jegybank nem emelt az irányadó kamaton, a forint árfolyama tovább gyengült. Vélhetően Orbán Viktor előző napi nyilatkozata sem hatott megnyugtatóan a piacra.
Miután a Monetáris Tanács a kamatfolyosó kiszélesítésével megágyazott a kamatemelésnek a jegybank 0,5 százalékpontos emelést hajtott végre.
A jegybank Monetáris Tanácsa 6,4 százalékra emelte a kamatfolyosó tetejét.